Atrakcje

Krynica Morska oddalona jest o 70 kilometrów, czyli o około godzinę jazdy od lotniska w Gdańsku. To niewielkie miasteczko spoczywa na skąpym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej. Jest szalenie popularne, ale Krynicy udało się uniknąć charakterystycznych chociażby dla Półwyspu Helskiego wszechobecnych od czerwca do początków września tłumów turystów. Można tu odpoczywać samotnie w ciszy i spokoju bądź znaleźć przestrzeń rozrywkową.

Chociaż trudno w to uwierzyć, Mierzeja Wiślana jest tak naprawdę wielką wydmą, stworzoną przez działalność morskich fal i wiatru. Nie jest ona zbyt szeroka (mniej więcej 1-2 km), przez co nie ma tu warunków do rozwoju przemysłu czy wielkich ośrodków miejskich. Położone na mierzei miejscowości to niewielkie rybackie wioski przekształcone w kameralne kurorty. Dzięki temu atmosfera jest tu nieco spokojniejsza niż w wielu popularnych nadmorskich miastach, co zazwyczaj odpowiada rodzinom z dziećmi.
 
Obowiązkowym miejscem odwiedzin, podczas pobytu w Krynicy Morskiej jest latarnia morska, która znajduje się w północno-wschodniej części miejscowości. Została wybudowana w 1951 r., obok ruin dawnej latarni wzniesionej w 1895 r., wysadzonej przez Niemców w 1945 r.
Pomiędzy Mikoszewem a Sztutowem w sezonie kursuje Żuławska Kolej Dojazdowa, która jest zabytkową kolejką wąskotorową. Podróż nią nie należy może do najszybszych, ale piękne widoki i radość z przejażdżki sprawiają, że każdy chce, aby trwała jak najdłużej. To także świetny sposób, aby podróżować między kurortami i zwiedzić je wszystkie (po drodze wąskotorówka zatrzymuje się m.in. w Jantarze i Stegnie). Działa też odnoga do Nowego Dworu Gdańskiego.
 
 
Kolejne atrakcje czekają w Kątach rybackich, gdzie obok przystani można zwiedzać Muzeum Zalewu Wiślanego z w pełni wyposażonym oryginalnym warsztatem szkutniczym.
Port morski Krynica Morska składa się z dwóch niezależnych przystani tj. rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Stanowi bazę dla floty żeglarskiej oraz białej floty. Wschodnią część portu stanowi przystań jachtowo-pasażerska podzielona pirsem Pasażerskim, do którego dobijają jednostki pasażerskie białej floty, statki typu kontroler i okazjonalnie pchacze. Wschodni basen przystani stanowi nieczynne nabrzeże Jachtowe.

Zachodni basen portowy znajduje się przy ul. Bosmańskiej ok. 0,5 km na południowy zachód od przystani jachtowo-pasażerskiej. Przystań rybacka jest dostępna zarówno dla rybaków jak i dla jachtów i stanowi ją prostokątny basen portowy bez falochronów z betonowymi nabrzeżami o długościach 100 i 110 m.
Góra Pirata o wysokości 40 m n.p.m. położona jest w odległości około 6 km od Krynicy Morskiej. Nazwę zawdzięcza wysokiej wydmie porośniętej roślinnością. To jeden z najwyższych punktów Mierzei Wiślanej, a na dodatek uatrakcyjnia go wieża widokowa, z której szczytu można podziwiać przepiękne Morze Bałtyckie. Nutkę tajemniczości dodaje temu miejscu legenda o zakopanym gdzieś w najbliższej okolicy pirackim skarbie, który wciąż czeka na odnalezienie. Wiadomym na pewno jest fakt, że w ostatnich stuleciach grasowali w tych rejonach piraci.
Wielbłądzi Grzbiet to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie o wysokości 49,5 m n.p.m. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, około czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Nowej Karczmy ulicą Gdańską, znaki szlaku skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na niewielką przełęcz, skąd stumetrowej długości ścieżka prowadzi na sam szczyt.
Park Rozrywki w Krynicy Morskiej oferuje atrakcje dla dużych i małych. Nie brakuje w nim nowoczesnych karuzel, zjeżdżalni, pontonów na wodzie, czy dmuchańców. Można tam również wybrać się na diabelski młyn, kolejkę górską, samochodziki oraz pajączki bungee, automaty do gry i wiele innych.
Centrum sportowo - rekreacyjne znajduje się w Krynicy Morskiej przy ulicy Rybackiej 28. Na 22 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to siłownia plenerowa, boisko do siatkówki, koszykówki, rozbudowany plac zabaw, a także kort tenisowy. Każdy miłośnik sportu może odpocząć na świeżym powietrzu i zrelaksować się. Świetne źródło rozrywki zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnie podróżujących.
Krynica Morska jest dogodnie usytuowana na trasie Bursztynowego Szlaku Rowerowego, który ciągnie się poprzez Mierzeję Wiślaną. Warto na rowerach zwiedzać wybrzeże Bałtyku. Z Krynicy Morskiej do Piasków wiedze trasa o długości 16 kilometrów, zaczynająca się obok budynku Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, a kończy niedaleko granicy z Obwodem Kalingradzkim. Inna warta uwagi trasa wiedzie z Krynicy Morskiej do Przebrna, prowadzi przez las i umożliwia na dojazd do Pomnika Budowniczych Obozu Stutthof.
Leśny rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej ma powierzchnię 7 ha i jest usytuowany na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Ochronie rezerwatu podlega głównie buczyna pomorska (prawie 200-letnie buki, dęby, świerki, brzozy). Znajdują się tu również stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m.in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity). Sztucznie wprowadzony został modrzew europejski i sosna wejmutka.